Křečové žíly

Autor obrázku: Thomas Kriese

Křečové žíly je název pro onemocnění žil, kde je prokazatelně vidět jejich zvětšení, různé prohýbání se a kde jsou také otoky nohou, které doprovází bolest a mravenčení.

Za onemocnění žil může nadměrný ortostatický tlak. Důvodem, proč vznikají křečové žíly je fakt, že odtok krve ze žil neodchází k srdci jak má a působí protigravitačně.

Jak vznikají a kdo nimi trpí?

Příčiny vzniku mohou být různé a mohou se vzájemně kombinovat. Mezi rizikové skupiny patří těhotné ženy, obézní jedinci, ti kdožmají sedavé zaměstnání, ale je to i dědičné.

Léčba křečovích žil

Léčba může probíhat ambulantně a to pomocí elastických obinadel a nebo kompresivních punčoch.

Chirurgická léčba odstraňuje postižený úsek.

Nejvhodnější léčbu ve všech případech určí lékař, protože léčba může být různorodá a nabízí hned několik možných postupů. Pokud chcete preventivně předejít křečovým žilám, je to velice těžké. Často se jedná o dědičnou záležitost, které se dá jen těžko předejít, ale někteří lékaři doporučují změnu jídelníčku, více pohybu, jízdu na kole, procházky, gymnastiku a podobně.

Pokud budete odpočívat, dejte si nohy do zvýšené polohy, tím rozhodně ničemu neublížíte. Pokud se sprchujete rádi v teplé vodě, tak na nohy si pusťte alespoň na chvilku vodu studenou.

Dobrý vliv má nošení stahovacích punčoch. Pokud kouříte, tak i to má vliv na křečové žíly a dokonce jedinci, kteří přestali kouřit a se svým zlozvykem definitivně sekli, pociťují viditelnou úlevu od křečových žil.

Bércové vředy

Pokud dojde k otevření křečové žíly na povrchu kůže, vzniká takzvaný bércový vřed. Ten vzniká především tehdy, když je léčba zanedbaná a pacient se s křečovými žilami neléčí. Otevřená rána se pak musí ošetřit, aby se zabránilo vniknutí bakterií do takto poraněného místa. Těmto problémům se však dá předejít řádnou léčbou.

O autorovi

Odpověď

*