Průjem a jeho léčba

Autor obrázku: Evil Erin

Asi každý z nás zná obtíže v podobě bolesti, křečí v břiše a zvracení. Tyto symptomy doprovázejí většinou pověstně nepříjemné onemocnění nazvané průjem. Přesněji řečeno jedná se o vylučování nadměrně řídké stolice. Dokáže nás překvapit i v ten nejméně vhodný okamžik a na nejméně vhodném místě. Průjem se většinou projevuje 3 a více stolicemi za den. Pokud má stolice více jak 80% vody – nastává průjem.

Pojďte si tedy v následujících řádcích přečíst informace o tomto onemocnění. Zaměříme se nejen na rozdělení průjmu, ale především na jeho léčbu. Dělí se na akutní a chronický.

Akutní průjem

Nejčastěji se objevuje nečekaně – u jinak zdravého člověka, trvá pouze několik málo dnů, nejvíce však 14 dnů. Příčinou bývají infekce bakteriemi nebo viry – v létě se často jedná o kmen Salmonella vyskytující se nejčastěji v potravinách (majonézy, drůbež, nápoje či jiné tepelně neupravené potraviny). Příčinou nákazy může být i přímý kontakt s nemocným.

Chronický průjem

Mluví se o něm tehdy, když problém trvá 10 až 20 dní. V tomto případě je již nezbytné lékařské vyšetření. Dlouhotrvající průjem může být příčinou i mnohem závažnějšího onemocnění, kdy v nejtěžších případech může být ohrožen i život člověka. Funkční poruchy střeva a poruchy vstřebávání patří k nejčastějším zažívacím obtížím vůbec. Příznaky jsou bolesti břicha, pocity sytosti, nadýmání, střídání zácpy a průjmu. Obzvláště častým onemocněním bývá také celiakie nebo sprue.

Průjem – léčba

Důležitým prvkem při průjem léčba je dodržování dostatečného přísunu tekutin, abychom se zabránilo dehydrataci organismu. Nejvhodnější tekutinou je čistá nesycená voda nebo čaj – nejlépe černý, fenyklový, peprmintový či heřmánkový, které mají skvělé účinky. Další nezbytností je jíst méně a pouze dietnější stravu, například: kuřecí maso s rýží – bez omastku nebo brambory s vařenou mrkví. Dávejte si neustálý pozor, abyste v organismu měli i dostatek soli, k tomuto jsou vhodné například slané tyčinky.

Při léčbě lehčích průjmových onemocněních můžete použít například černé uhlí nebo smektu, při těžších průjmech zapříčiněných bakteriálním onemocněním, je zapotřebí vyhledat odborného lékaře, který může předepsat i antibiotika.

Při podávání antibiotik by vám lékař měl doporučit i doplňky a typy na obnovení střevní mikroflóry, kterou antibiotika poškozují. Vhodné jsou například jogurty bohaté na laktobacily a jiné „hodné“ bakterie.

O autorovi

Odpověď

*