Zánět močových cest

Autor obrázku: Lindsey Turner

Co je to zánět močových cest?

Jde o zánět močového měchýře či zánět močové trubice, který je zpravidla způsobený bakterií. Ve většině případů napadá hlavně ženy, protože jejich močová trubice je kratší, ale samozřejmě, že zánětem močových cest mohou trpět i muži.

Jak se zánět močových cest projevuje?

Nejčastěji to poznáte díky změnám při močení. Nastane nutkání neustálého močení, ale zároveň bude močení poměrně obtížné. Běžně se stává, že vymočíte jen pár kapek a přitom máte pocit plného měchýře. Kromě toho cítíte pálení a řezání při močení. A v některých případech může dojít k tomu, že se vám v moči objeví krev. Mezi další změny patří to, že se moč zakalí a může někdy zvláštně zapáchat. Mimo jiné zánět močových cest je doprovázený bolestí v podbřišku, nevolností a dokonce až k teplotám.

Příčiny zánětu močových cest?

Jak už bylo zmíněno je způsobený bakterií, která se jistým způsobem dostane do vašich močových cest, kde později vzniká zánět.

Prochladnutí – když jste dlouho venku a je chladno a zejména když si sednete na studenou zem. Kromě toho může zánět močových cest vzniknout díky dlouhému pobytu v mokrých plavkách.

Hygiena – ve výjimečných případech může toto onemocnění vzniknout i při zanedbání hygieny, zvláště u žen v období menstruace.

Nevhodné návyky – ačkoliv se mnohým zdá, že je to nesmysl, ale mnohdy vám takovou nemoc mohou přinést vaše nesprávné návyky při oblékaní, jako například, když jsou ženy naučené nosit těsné spodní prádlo anebo tanga a podobně. (Samozřejmě, že je spousty žen, které se takto oblékají a žádnými obtížemi netrpí, ale každé tělo je jiné a některé se tomu může bránit.

A samozřejmě, že jsou i další způsoby, jak tuto bakterií přenést.

Jak zánět močových cest vyléčit?

Nejprve každý začne doma samoléčbou a na to jsou nejlepší brusinky a nějaké extrakty z brusinek. Navíc vaše močové cesty potřebují teplo, takže byste to neměli zanedbávat a hřát si je, ať už nějakou termoláhví či teplými koupelemi. A když vám zánět močových cest ani potom neustoupí, tak byste měli navštívit lékaře, který vám nejspíše napíše nějaké medikamenty, nejčastěji antibiotika.

O autorovi

Odpověď

*